אינסטגרם – שמירה על בטיחות הילדים

ערוץ החיים הטובים שכולנו זוכרים שינה כתובת והפך לרשת חברתית. שם החיים של כולנו טובים, נוצצים וחסרי כל בעיה. נעים להכיר – אינסטגרם.

רשתות חברתיות הן חלק בלתי נפרד מחיינו, ויש להן כוח השפעה חברתי ממשי גם בעולם האמיתי.
כמו בעולם האמיתי, אנו נמדדים על ידי העוקבים שלנו בחוויות, באוכל שלנו, בבילויים בהישגים, בחומריות שאותה אנו משיגים. ככל שהכל מלוטש יותר ונראה טוב יותר, כך הסיכוי לקבל את הלייק הנכסף מתקרב. הרבה לייקים משמע אני קיים. פחות? זה מבאס.

כולם נמצאים שם. סלבס, חברים, משפחה. מתעדים כל רגע והופכים אותו לחוויה המונית של קבוצות החברים שסביבנו, וגם של האנשים שלאו דווקא מכירים אותנו – וכאן מתחילות לצוץ הבעיות (כי לא באמת חשבתם שאני אתחיל לספר לכם מה זה אינסטגרם, בינינו). אנחנו משתפים סיטואציות חיים – משתפים מיקום, זה פותח פתח מסוכן למעקב והפרות פרטיות שעלולות לפגוע בנו או בקרובים לנו. תוכן למבוגרים – גם הוא נושא בעייתי ברשת, ונדון גם בו. מוכנים? היכון? יצאנו לדרך.

רק שלא תחטפו לי דיכאון (ובעיקר הילדים שלכם)

מחקרים שנערכו לאחרונה ¹ על 3,826 תלמידי בתי ספר בארה״ב מצאו קשר ישיר בין שהיה ברשתות חברתיות וטלוויזיה לבין הופעת סימני דיכאון ברמות שונות.
למעשה, כל שעה נוספת שהילדים או הנוער נמצאים מול מסך – מעלה באופן דרמטי את הסיכוי להתפתחות תסמינים כאלה.
דרושה עוד עבודת מחקר כדי להבין את ההבדל בין רשתות חברתיות שונות (סנאפצ׳ט ואינסטגרם, לדוגמה) ואת ההשפעה שלהן.
מה כן יודעים בוודאות? ישיבה ממושכת מול מסך בגיל צעיר מצמצמת את היכולות החברתיות, אינה מעודדת התפתחות חשיבתית (מגדל ג׳נגה שמתרסק ביוטיוב לא יהפוך את המתוקים שלנו לאדריכלים) והכי חמור בעיני – מעוותת את תפיסת המציאות בנוגע לחומריות. הכל נוצץ והכל יפה.
אז תחשבו שבתור הורים – אנחנו אחראים על ניהול זמן המסך של הילדים – ובעצם העובדה שאנו מפקירים את הנושא – אנו מפקירים את הבטחון הנפשי של הילדים. אני מגזים? אולי.

למי אינסטגרם מתאימה?

אפשר לראות בה דברים נפלאים וגם לדבר עם חברים ואפילו עם חלק מהדמויות המפורסמות מכל מיני תחומים, אבל ברשת כמו ברשת, יש גם צד אפל שצריך להכיר אותו.
קיימים תכנים אלימים ומיניים שאינם מתאימים למי שחסר יכולת שיפוטית – אם בגלל גיל ואם בגלל אופי. אני לא הייתי ממליץ על כניסה לרשת לפני גיל 12-13, וגם זה תלוי מאוד באישיות של הילד/ה. ברגע שנמצאים שם – שיתוף של תמונות ינדוד הלאה, וישמש למעקב ולעיתים עקב חוסר תשומת לב של ההורים – עלול אף להגיע להיות מקור מעקב של גורמים עברייניים כגון פדופילים. שמחתי לנפץ את בועת הלה-לה-לנד, ובואו נהיה פרקטיים:

מגדירים מחדש את הפרטיות באינסטגרם (מדריך מצולם בסוף)

אם החשבון פתוח כבר – צריך לוודא את הגדרות הצפייה שלו. במידה והחשבון פתוח לכל דיכפין (ברירת המחדל כמובן) אנשים זרים יוכלו לעקוב אחרי החשבון שלכם, והסרה שלהם היא אפשרית, אך לא אינטואיטיבית וקלה.

  • כדי להגדיר את אפשרויות הפרטיות יש ללחוץ על האייקון של אזור הפרופיל, ואז אל אייקון הההגדרות
  • נבחר בהגדרות הפרטיות ואבטחה

את כל זה עדיף לעשות גם דרך כניסה מהדפדפן במחשב, זה אפשרי גם דרך האפליקציה כמובן.

1. הגדרת מילים פוגעניות בתגובות

במידה ואחת מהמילים הבאות יופיעו בתגובות – התגובה תחסם ולא תופיע. יש חשיבות קריטית לפעולות כאלה – משום שתגובות הן מקור האינטראקציה הראשי באינסטגרם.

הקליקו על הקישור הזה והעתיקו את כל המילים למקום המיועד בהגדרות.

2. הגדרת פרטיות החשבון

מהרגע שתשנו את החשבון לפרטי – עסקים ופרופילים לא מאושרים לא יוכלו לעקוב אחרי הפרופיל ללא אישור. גם זאת חסימה קריטית ברמת אבטחת הפרטיות. 

3. הגדרת הויזואליות של הסטורי

סטורי הוא דרך לשתף תמונה או וידאו ליממה אחת. איפה הבעיה פה? שיתפנו שאנחנו עכשיו בחופשה ביוון? כיייףףףף!
רק ש.. מישהו יכול לראות את זה ואולי לנצל את הנתון כדי לפרוץ לנו לבית או לפריצה לאתר אינטרנט שאנו מנהלים, מתוך הבנה שאנחנו לא צמודים למחשב וייקח זמן עד שנעלה על הנזק.
ככלל – תמונות מטיולים זה מצויין – בדיעבד. את הלייקים תקבלו גם כשתהיו כבר בארץ.

4. מניעת חטיפת החשבון

זה נראה לנו כמו משהו מוגזם שאף פעם לא עושים – אבל חטיפת חשבון אינסטגרם יכולה לפתוח פתח לצרות צרורות, בעיקר אצל מתבגרים.
תארו לכם שהבן או הבת שלכם שולחים מסרים לאחרים – כאלה שהם לא כתבו ושעלולים לסבך אותם עם אחרים.
אנו נאבטח את החשבון בצורה פשוטה באמצעות שילוב אבטחת הזדהות עם סמס. בדיוק כמו שאתם עושים עם אפליקציות אחרות שהתקנתם לחניה, תשלומים ושיחות.
כל כניסה ממכשיר חדש תדרוש וידוא בהודעת סמס.
בהנחה וחוטף החשבון אינו מחזיק את המכשיר הנייד בידו ומבצע את זה משם, יהיה קשה מאוד לעקוף הזדהות שכזאת.

זה המדריך המצולם:

ולסיום סיומת

רשתות חברתיות יכולות להיות טובות, אבל גם מסוכנות. מחובתנו כהורים – לנהל את הסיכונים ולמזער אותם ככל שניתן.
אם יש לכם שאלות נוספות או בקשות – תמיד אפשר להשאיר לי אותן פה בתגובות או לשלוח למייל orenus@gmail.com, ואני מאוד אשמח לעזור.

תוספת אחרונה – משהו מעניין שמתייחס אלינו הקשישים – האם הסתלקות מהמדיה החברתית היא אפשרית? היא טובה או שלילית? דיון מעניין לטעמי.
גלשו בזהירות!

¹ מתוך CNN Health – פורסם ב-15 ליולי

a mobile phone with instagram icon
אורן צור-שביט

אורן צור-שביט

יושב מול מסך מכיתה ב׳ בערך, וזה כבר הרבה זמן. חבר טלפוני קבוע לבעיות אינטרנט, פתרונות לאבטחת מכשירים לילדים, מרתוניסט, וכמובן אבא חופר. מאוד.

זה המקום לתגובות ושאלות
אני קורא את הכל >

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *