5 סיבות טובות לרוץ – או: ריצה זה כיף?

אני רץ המון והריצה היא דרך שלי לסדר את הראש בשקט עם עצמי או עם עוד חברים.
כל הזמן אני נתקל בשאלה – ״אבל… למה אתה רץ?״, אז החלטתי לענות על זה פעם אחת ולתמיד.

הכי חשוב – בריאות

הרגילו אותנו במשך שנים לקלישאה הזאת. לכל אחד יש את הסיבה האישית שלו – מידות גוף, מחלות כאלה או אחרות שרוצים להמנע מהן –  אבל ההסבר שאני נותן תמיד הוא שהגוף פשוט מרגיש טוב יותר אחרי ריצה, ואם שומרים על משטר אימונים סדיר של 2-3 ריצות בשבוע – הכל נהיה מאוזן יותר. יש כל מיני קלישאות בריאות שמיוחסות לריצה – אבל היא בראש ובראשונה זרז מצויין לתהליכים בריאים יותר בגוף.

רואים עולם

ריצה של שעה בטבע או בעיר המנומנמת הן חוויה. הסביבה היא סביבה שלא רגילים לראות בד״כ בחיי היומיום, ואם אתם קצת בקטע של להשקיע – בכל טיול משפחתי או סתם בוקר שישי או שבת אפשר לקחת את עצמכם למקום חדש עם נוף ואווירה אחרים לגמרי, להזיע קצת ולחזור.
רצתי בראש הנקרה, בברלין, בתל אביב, במדבר, בערד, בגולן, בגלבוע, בתבור, בחיפה, ביערות הכרמל, אפילו בצאלים רצתי… ועוד המון מקומות. כל ריצה היא חוויה של נוף והתעלות נפשית (זה הזוי אבל כמה שיותר מרחק = כמה שיותר כיף לאנדרופינים שלי) ונכון לכתיבת פוסט זה, החל משנת 2015 שהתחלתי למדוד את הריצות שלי – יש כבר 4,632.9 ק״מ באמתחתי. זאת קלישאה – אבל כל ק״מ הוא חוויה (טוב, כמעט כל ק״מ).

פריקים של הדבר

אני אישית ״נדבקתי״ סופית בחיידק הריצה אחרי שהצטרפתי לקבוצת ריצה. עד אז רצתי בצורה עצמאית בלי יותר מדי יעילות או שגרה, ומהיום שהצטרפתי – האנשים גרמו לי להשאר.
למצוא עוד אנשים עם תחומי עניין זהים זה כיף, וכשאתם שוברים שיאים אישיים פה ושם זה תמיד נחמד ומעודד יחד, וגם אם מישהו נפצע – הוא זוכה לעיטוף הדוק מכולם, וגם כמה בדיחות שחורות על הדרך, כי אי אפשר בלי.
בעבודה וגם עם אנשים ביום יום הריצה תמיד פותחת דלת כיפית לתחילת שיחה, ורצים תמיד ישברו איתה את הקרח בצורה נעימה וגם בפייסבוק יש קהילת חובבי ריצה נפלאה שטובה בלתת עצות, לפרגן ולהיות קהילה תומכת נהדרת לרצים ורצות.

לגלות אוכל יותר טוב

זה בונוס שמגלים אחרי שמבינים את נושא הדלק. אם הגוף שלנו הוא כמו מכונה, אז האוכל הוא הדלק. אם נכניס דלק איכותי וטוב – הוא יסייע למכונה.
אוכל איכותי זה משהו שלקח לי זמן לגלות ולצערי אני לא ממש עומד ב-100% מהשאיפות בעניין הזה, כי מדי פעם כיף גם ג׳אנק, אבל ללא ספק ההבנה של מה מרכיב מאכלים מבחינת ויטמינים, מינרלים, חלבונים ופחמימות ועוד – פותחת פתח מעניין ללימוד והיכרות עצמית עם הגוף, ולעקביים שבינינו – גם עוזרת לשנות לפעמים מצבים של השמנת / רזון יתר – בשילוב עם הריצה.
פה אני חייב להיות רץ אחראי ולומר לכל מי שרוצה להתחיל לרוץ וסובל מעודף / תת משקל – תתחילו בלשלב תזונאי/ת ספורט (ולמי שרוצה / צריך – גם מאמנ/ת אישי/ת) כדי שהתוצאות יהיו יעילות לאורך זמן. הריצה עצמה לא באמת מרזה – ולפעמים אפילו עלולה לגרום להשמנה – אנחנו מרגישים שהזענו והתאמצנו אבל בפועל באימון איבדנו 500 קלוריות, נניח – מה שלא נותן סיבה הגיונית לרדת על המבורגר עם כל מיני גודיז מסביב. צריך לרסן את כל הנושא – ופה כאמור נכנס התפקיד של תזונאי/ת שעושה את זה בצורה הנכונה והמקצועית ביותר.

להוות דוגמה אישית לסובבים אותך

מפעם לפעם אני מפרסם תמונות מהריצות שלי. זה נחמד וכיף לראות נופים ואני מפרגן למי שרוצה לצפות בהם מהמיטה בשבת בבוקר (זה באמת נשמע הגיוני יותר…), אבל גם מקבל פידבקים בנוסח ״שמע, שיגעת אותי עם הריצה שלך, איך מתחילים?״ או ״רק רציתי לשתף שגם אני יצאתי ל x קמ היום בפעם הראשונה״. זה אדיר לראות איך אנשים לוקחים החלטה להביא את החיים שלהם למקום טוב יותר.
כשהבנים קמים בשבת בבוקר ואני מגיע אחרי כמות קילומטרים מוגזמת –  אני לא צריך לחפור על כמה שספורט זה חשוב. אם אנחנו עושים את זה ורואים בזה ערך חשוב – זה יעבור הלאה גם בלי הטפות (לשמחתי אצלנו זה אכן כך). אנחנו משדרים משהו בעצם היוזמה האישית לצאת לרוץ – ואולי ביום מן הימים הם עוד אפילו יצטרפו אלי מדי פעם בבוקר.

רעננים ויפים לפני היציאה להר-לעמק עם קבוצת More Run
אורן צור-שביט

אורן צור-שביט

יושב מול מסך מכיתה ב׳ בערך, וזה כבר הרבה זמן. חבר טלפוני קבוע לבעיות אינטרנט, פתרונות לאבטחת מכשירים לילדים, מרתוניסט, וכמובן אבא חופר. מאוד.

זה המקום לתגובות ושאלות
אני קורא את הכל >

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *