צפייה בטוחה ביוטיוב לילדים

את יוטיוב כבר כל אחד מכיר, והילדים ממש גדלים ביחד עם המסך ביד – ועם הגישה הכמעט חופשית ליוטיוב.
אנחנו תמיד נרצה לדעת שהתוכן שהילדים רואים הוא תוכן בטוח וחינוכי, אבל לא תמיד יש לנו באמת את הזמן לעקוב אחרי כל סרטון שהם רואים, כי אנחנו עובדים, כי אנחנו עייפים, כי.. יש עוד ועוד סיבות לכל כיוון.

אז, מה עושים כדי לייצר לילדים סביבה בטוחה לצפייה ביוטיוב?

גלישה מחוברת תמיד לחשבון הגוגל שלכם

גוגל מעניקה סט כלים אדיר ששווה להשתמש בו. חלק חשוב מאוד הוא התיעוד של כל סרטון שנצפה דרך החשבון שלכם ביוטיוב. למה זה חשוב? כי תוכלו לחפש מילות קוד מסויימות כדי לגלות תכנים לא רצויים, או לוודא שתכנים מסויימים שחשבתם שהם כשרים ומתאימים (כמו לדוגמה – סרטון תמים לכאורה הנושא את השם "דאחקות על סמי הכבאי") הם באמת כאלה, ולא מכילים תוכן שעשוי לגרום לילדים שלכם לחקות אותו בצורה מסוכנת, או שסתם מכיל שפה בוטה מדי.

המלצה ראשונה – אפליקציית יוטיוב לילדים

אפליקציה מותאמת לילדים – בעלת מספר ערוצי תוכן המתאימים לילדים שאושרו מול יוטיוב ככאלה שראויים לצפיה של הגיל הרך. באפליקציה הזאת אין פרסומות והסכנה לזליגה לתכנים לא ראויים – כמעט ולא קיימת.

פיצ'רים מובילים:
 1. טיימר – היכולת להגביל זמן צפייה היא אבן דרך מאוד יסודית בחינוך לחלוקת זמן בין המסך לחיים שמחוצה לו.
  כמו כל דבר בחינוך – הגדרת מינונים היא עמוד תווך רציני לפיתוח הבקרה האישית – ובהסברה נכונה מדוע ההגבלה קיימת ניתן להגדיר את זמן הצפייה המותר – ובסיום תקפוץ הודעת "הזמן תם!" – והצפייה תסתיים.
 2. דיווח על תוכן בלתי הולם – גוגל מעניקה בדיקה מהירה לתכנים שסומנו כלא הולמים – מתוך הבנה שסביבה המוגדרת כמיועדת לילדים צריכה לקבל תגובה מהירה ויעילה בענייני תוכן.
 3. פרסומות – כולנו מכירים את הסיטואציה הבאה: שמים לילדים משהו לשמוע לפני השינה ואז… מבצע חסר תקדים ברשת איףףף לכל!!
  אז, לא. פה זה לא יקרה. ביוטיוב לילדים אין פרסומות. צפו בנחת.

דירוג האפליקציה בגוגל פליי: 4.5 מתוך 5 כוכבים

להורדת האפליקציה בגוגל פליי | להורדת האפליקציה ב Itunes.

 

המלצה שניה – חינוך האלגוריתם של יוטיוב

אם הילדים צופים ביוטיוב דרך האפליקציה הרגילה – יש סיכוי לא רע שהם עלולים להחשף בשלב מסויים לתוכן לא רצוי.

כדי לצמצם את הסיכוי שזה יקרה אפשר לעשות מספר דברים.

 1. הפרדת חשבונות היוטיוב שלכם ושל הילדים: מה שאתם אוהבים לראות ביוטיוב זה מה שיוטיוב תציע לכם. אם אתם בקטע של פרקור ומירוצי דראפט, יכול להיות שתעדיפו שהתוכן הזה לא יוצע לצפייה לילדים ברגע שהם ישימו את ידיהם על המכשיר הסלולרי שלכם.
  אם תפתחו חשבונות נפרדים לכם ולילדים – תוכלו לעבור בלחיצת כפתור פשוטה בינהם – וערוצי התוכן יהיו מותאמים לכם ולהם באופן אופטימלי.
 2. חסימת תוכן למבוגרים – ניתן להגדיר שסרטים בעלי תוכן לא מסונן  / תוכן למבוגרים לא יוצג באפליקציה, זה מוריד משמעותית את הסיכונים אבל לא מעלים אותם.
 3. חינוך – של האפליקציה – האלגוריתם, כאמור, מציע תכנים המבוססים על התכנים שאותם אתם רואים.
  אם ההפעלה של האפליקציה מציגה תוכן לא רצוי – נקטו בפעולות הבאות:
  + הרשמו למספר ערוצי תוכן לילדים – כמו ניק ג'וניור, לוגי ועוד, וכך "נסמן" ליוטיוב במה אנחנו מתעניינים.
  + הפעילו בשרשרת מספר סרטונים שאותם הייתם רוצים שהילדים יראו, ודלגו בינהם כל כמה דקות לסרטונים הולמים אחרים מתוך הצעות הצפייה. כך למעשה אתם מדמים את הצפייה של ילדיכם באפליקציה – וכך האפליקציה לומדת להציג את מה שקשור לסרטונים הללו. אחרי 10-15 סרטונים שהופעלו על ידכם – הסיכוי להתקל בתוכן לא הולם מופחת באופן דרמטי.
 4. חינוך – של הילדים – זה אמנם נושא רחב מאוד – אבל בגיל מסויים ניתן ורצוי להסביר לילדים שלא צריכים לראות כל דבר, ולהסביר להם את הסיכונים בסרטים – זה עלול לגרום לסיוטים, אתה עלול ללמוד דברים לא נכונים על המציאות, אתה עלול לראות אנשים אומרים או עושים דברים לא יפים ולא מכובדים – ובכך להתחיל לפתח אצלם את מנגנון הביקורת העצמית – שהוא המנגנון שהכי חשוב לטפח מהרגע הראשון שהילדים מחזיקים את המכשירים.
  לא תמיד זה יצליח ולפעמים הם לא ידעו לסנן – אבל הם ילמדו וזה יהפוך אותם במרוצת הזמן לגולשים חכמים יותר.
 5. יצירת רשימת צפייה מראש – רוב ההורים יודעים מה הילדים אוהבים לראות – ולכן אפשר להרכיב פלייליסט וללמד אותם כיצד להכנס ולבחור משם את התוכן. זה לא יבטיח דילוג לתוכן מוצע אחר, אבל זה בהחלט יכול להיות "קצה חוט" מבוקר לצפייה.

ולסיום – בקשה אחרונה

בסופו של יום – עם כל החוכמה שעומדת מאחורי האלגוריתמים של גוגל ויוטיוב בפרט – הם לא מחליפים בני אדם.
לפעמים אנחנו נתקלים בתכנים שהגיוני (לנו) שיסוננו – כמו תכנים עם ליצנים מפחידים, ילדים שזורקים סליים על אנשים ברחוב ושאר דברים לא נחמדים – אבל הם לא יסוננו.
אם נתקלתם בתוכן כזה – דווחו עליו וחיסמו אותו!
אתם מסייעים להגנה על הילדים שלכם – ועל ילדים נוספים שצופים בסרטון, וזה אחד הכלים העוצמתיים שלנו בתור הורים להפיכת הרשת למקום שבטוח יותר לגלישה בעבור ילדינו.

גלישה נעימה ובטוחה!

שני ילדים צופים בלפטופ בהתלהבות
אורן צור-שביט

אורן צור-שביט

יושב מול מסך מכיתה ב׳ בערך, וזה כבר הרבה זמן. חבר טלפוני קבוע לבעיות אינטרנט, פתרונות לאבטחת מכשירים לילדים, מרתוניסט, וכמובן אבא חופר. מאוד.

זה המקום לתגובות ושאלות
אני קורא את הכל >

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *